Hlavní strana   Revír   Inzerce   Kniha jízd   Fórum   Vítr na mobil   Ubytování
Windsurfingový klub 4F - LIPNO

Windsurfingová lokalita LIPNO

     Lipenská přehrada je součástí vltavské kaskády a jejím nejvýše položeným stupněm. Leží v horském terénu, na hranici Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. Gigantická údolní nádrž Lipno byla vybudována v letech 1952 - 1959 na horním toku Vltavy. Její vody zalily převážnou část rozlehlé vltavské kotliny s četnými nevytěženými rašeliništi. Nadmořská výška je 725 m.

     Díky své rozloze a nadmořské výšce patří v ČR Lipno mezi nejlepší lokality vhodné pro windsurfing. Zásluhou vybudování nových čistíren odpadních vod má lipenská nádrž v porovnání s ostatními vodami v ČR vynikající kvalitu vody. Veškeré windsurfingové dění se soustřeďuje do dvou oblastí - Kovářov a Černá v Pošumaví. Díky velkému kempu přímo u vody se nejvíce surfařů nachází v Černé v Pošumaví. Velice oblíbeným místem surfařů je okolí SurfShopu. Hned na břehu je parkoviště se snadným přístupem k vodě; toto místo je jedno z nejlepších na vítr a je zde k dispozici obchod a půjčovna s windsurfingovým zbožím.

Windsurfing na Lipně, vyznačení vhodných míst.
Mapka je použita z www.ckrumlov.cz

     Co se týče směru větru, fouká nejčastěji jihozápad (západ); ten je také nejlepší, protože se vítr může rozbíhat po velké ploše. Nejjistější je projet pár míst a vybrat podle větru to nejlepší. Díky poměrně vysokému položení hladiny Lipna se často vyskytuje silný nárazovitý vítr a vysoké vlny, které jsou poměrně nebezpečné. Pravděpodobnost dobrého větru je větší mimo letní prázdniny. Rozhodně na jaře a na podzim lze doporučit kromě plachty o velikosti kolem 7 m2 i menší plachty kolem 5 m2. Jestli takovou plachtu nemáte, můžete si ji obstarat v půjčovně. Samozřejmě - větru se poručit nedá. Když nefouká, můžete se zatím rekreovat jiným způsobem. Okolní krajina je jako stvořená pro jízdu na kole, výlety do Rakouska, koupání. Letní kino je v provozu celý červenec a srpen. Na Lipně je spousta kempů, kde se můžete ubytovat; pro surfaře jsou nejvýhodnější kempy Jestřábí I, II a III v Černé v Pošumaví. Maximální šířka lipenského jezera se blíží 10 km. Při ideálních podmínkách lze na Kovářově jezdit na jeden skluz až 8 km dlouhý úsek! Surfuje se zhruba od března do listopadu, ale zkušený surfaři s kvalitním neoprenem jezdí i v zimě - samozřejmě není-li jezero pokryto ledem.

     Na Lipně jsou občas k vidění i různé windsurfingové speciální parády, které ovládá u nás jen pár surfařů. Např. Speedloop (salto), Jumpjibe (obrat ve výskoku), apod. Jedná se většinou o surfaře z Rakouska.

Windsurfing na Lipně, Černá v Pošumaví, fouká JZ vítr o síle přibližně 10 m/s, v popředí jede Martin Jelínek s plachtou 5.5 m2 a prknem Wave250

 
Vlnové ráje na Lipně

     Velikost vln závisí především na síle větru a délce vodní plochy. Mezi vlnové lokality patří SurfShop v Černé v Pošumaví na JZ vítr, Hruštice na SZ vítr a Kovářov na Z vítr. Praktickými zkušenostmi je ověřeno, že vlny tam dosahují přibližných velikostí dle následující tabulky :

síla větru  8 m/s 12 m/s 18 m/s 25 m/s
velikost plachty 6.5 m2 5.0 m2 4.0 m2 3.5 m2
max. velikost vln 0.5 m 1.0 m 1.5 m 2.0 m

Hodnoty jsou pouze orientační, velikost plachty platí pro 75 kg těžkého surfaře.

Windsurfing na Lipně, lokalita Kovářov, pohled směrem na Dolní Vltavici, fouká Z vítr o síle přibližně 20 m/s

     Vlny dosahující k hranici 2 m jsou sice pěkná podívaná, ale jedná se o ojedinělé případy při vichřici o síle větru nad 22 m/s, kdy surfování je hazard. Nutností je helma a kvalitní plovák. Dvoumetrové vlny měřením povtrdili i místní záchranáři. Vyskytují se párkrát do roka, zpravidla mimo letní sezónu. Při silném větru se doporučuje lokalita u Surfshopu, protože je zde kromě záchranářů i obchod s windsurfingovým zbožím, kde si můžete koupit poškozené díly.

Windsurfing na Lipně, pohled od surfshopu v Černé v Pošumaví, Z vítr o síle 20 m/s s nárazy 25 m/s, pohled na Smrčinu (1300 m n. m.), windsurfing pouze pro kaskadéry, 1.11.1998   Windsurfing na Lipně, pohled od surfshopu v Černé v Pošumaví, Z vítr o síle 20 m/s s nárazy 25 m/s, pohled směrem na S, windsurfing pouze pro kaskadéry, 1.11.1998

 
Vhodné lokality na Lipně a dostupnost k vodě

SURFSHOP

Je to patrně jediné neplacené parkoviště přímo u vody. Přístup k vodě je pohodlný - pomalu se svažující písečná pláž. Vždy se vyplatí sem zajet poradit se s místními surfaři. Každý rok se zde konají závody University of Speed, což je soutěž o nejrychlejšího jezdce. Dosavadní rekordy se na Lipně pohybují okolo 55 km/h.

JESTŘÁBÍ I,II,III

Jedná se o tři kempy podél břehu, s převážně písčitými plážemi a výborným přístupem k vodě. Je zde soustředěno nejvíce surfařů na Lipně. Pokud nejste ubytovaný v kempu, tak hned za kempem Jestřábí III je skvělý travnatý pás sahající až k hladině. Je zde krásný přístup k vodě, skvělý rozhled a u břehu hladina bez vln.

RADSLAV

Chatová oblast. Projedete mezi chatkami až k vodě. Nevýhodou jsou všude zákazy vjezdu; pokud se budete chovat slušně, chataři si vás nebudou všímat. Podél břehu je pás topolů.

DOLNÍ VLTAVICE   

Vede tam jenom jedna cesta, která končí převozem. Přístup k vodě je různý - někde bahnitý písek, jinde kameny. K dispozici jsou penziony Rozárka a Na Vyhlídce.

KOVÁŘOV

V obcí Kovářov se dejte doprava a po kamenité cestě sjedete přímo k vodě. Přístup k vodě je kamenitý. Poblíž je záchranná hladiná služba Kovářov.

HRUŠTICE

Po projetí Kovářova se vám naskytne jedinečný pohled na největší plochu Lipna. Jeďte pořád rovně, až do chatové oblasti.

ostatní

Lze samozřejmě surfovat i na ostatních místech na Lipně. Jedná se ale vždy o méně vhodné či nevhodné lokality

Windsurfing na Lipně, Černá v Pošumaví, JZ vítr o síle přibližně 8 m/s, v popředí Martin Lakomý, plachta Lipno 6.8 m2, plovák F2 Axxis278, v pozadí Ing. Rostislav Ružbatský, plachta Lipno 6.8 m2, plovák F2 Ride285   Windsurfing na Lipně, Černá v Pošumaví, vítr o síle přibližně 8 m/s, v popředí jede Martin Jelínek s plachtou Arrows Tomahawk 6.6m2 a plovákem Fanatic UltraRay282

 
Vhodné lokality pro konkrétní směry větru

SMĚR MAX.
PLOCHA
NEJVÝHODNĚJŠÍ LOKALITA
J 7 km

Ideální místem je jednoznačně Radslav. Bez problémů lze startovat i z kempu Jestřábí a Surf Shopu, ale u břehu nefouká a musí se odjet zhruba 100 m. Bezvlnovou alternativou je Dolní Vltavice.

JZ 6.5 km

Ideální směr pro surfaře v kempu Jestřábí, SurfShopu a u Radslavi. Vítr je většinou stabilní. Při tomto směru je na vodě nejvíc surfařů. Vítr fouká k hrázi v Černé v Pošumaví; tomuto místu se ne nadarmo říká "zátoka blbců". Nepatrně slabší alternativou je Kovářov

Z 6 km

Pro tento směr je nejvhodnější Kovářov. Jedná se o největší plochu na Lipně a začátečníci by si měli dávat pozor na velké vlny. Pokud vám vlny vadí, na Dolní Vltavici jsou poloviční. Dá se jezdit i v Černé v Pošumaví, ale vítr tam je slabší.

SZ 8 km

Nejlepší lokalitou jsou jednoznačně Hruštice. Dělají se zde patrně největší vlny v České republice. Jsou krásně zaoblené a skvěle se na nich skáče. Vhodný je též Kovářov. Pro menší vlny lze doporučit opět Dolní Vltavici.

S 5 km

Jediná vhodná lokalita je Kovářov. Při této kombinaci se jezdí kolmo od břehu.

SV 6.5 km

Jediné místo pro tento směr je pás od SurfShopu po Radslav. Ideální je louka za Jestřábí III. U Surfshopu nefouká u břehu a musí se asi 100 m odjet. Od břehu síla větru nejde poznat. Hladina je téměř bez vln a jedná se o nejlepší bezvlnovou kombinaci na Lipně

V 6 km

Jediné vhodné místo je Dolní Vltavice. Vlny spíše průměrné. Jinam na tyto směry nemá cenu jezdit.

JV 8 km

Shodné s předchozím směrem.

Windsurfing na Lipně, vyznačení nejvhodnějších směrů větru.
Mapka je použita z www.ckrumlov.cz

Ideální a nejčastější směry jsou J,JZ,Z,SZ,S; méně časté a méně vhodné jsou JV,V,SV.

Rady a doporučení

  • Chcete-li se naučit windsurfing, je vhodné si objednat lekci v Surfshopu v Černé v Pošumaví. Tam Vás naučí nejen základy, ale i složitější manévry. Většinou již po první hodině výuky s instruktorem zvládnete základy windsurfingu.

  • Pokud se učíte sami, tak se nejprve naučte vracet zpět na břeh. V opačném případě se po zesílení větru už nevrátíte.

  • Vždy používejte záchranou vestu - nikdy nevíte, kdy se Vám bude hodit.

  • Není dobré jezdit sám daleko od ostatních - pokud fouká vítr, tak nikdo neuslyší Vaše volání.

  • Většinou je třeba na Lipně jezdit v neoprenu. Silný vítr fouká při přechodu studené fronty a většinou se ochladí.

 
Zimní windsurfing - Ice Surfing
     Vodní plocha na Lipně v zimě na několik měsíců zamrzá. Led je silný, bezpečný a vhodný pro zimní windsurfing. Plachta se používá stejná jako u windsurfingu. Plovák je speciálně upraven. Pokud se jedná o jízdu na ledu, je plovák vybaven speciálními bruslemi. Je-li na ledu souvislá vrstva sněhu, je plovák vybaven speciálními lyžemi. Surfování na ledu je mnohem nebezpečnější než na vodě. Proto je nutné mít vhodné oblečení, při silnějším větru i helmu. V zimě fouká na Lipně poměrně dobře.

Zimní windsurfing na Lipně, Surfař Martin Lakomý, Frymburk, březen 1999   Zimní windsurfing na Lipně, Surfař Tomáš Kučera, Frymburk, zima 1997/1998

Surfování s padákem - Kite Surfing
     Nový sport, který je na Lipně teprve v začátcích. Jedná se o padák podobný paragleidingu, který je vysoko nad vodní plochou a malý plovák podobný windsurfingovému plováku. Surfař udržuje padák v potřebné výšce a zatáčí nohama, tlačením na hrany plováku. Tento sport je fyzicky náročný, ale fantastický.

TOPlist (C)1998-2020 ubytovani@lipnonet.cz   -133-